2014. június 25., szerda

Várandósság és Candida


A terhesség alatti enyhe vérszegénység (Magyarországon általában 10,5 g/dl hemoglobin érték felett) normális állapot, hiszen nem csak Magadat, de kisbabádat is a Te szervezeted látja el táplálékkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel.

A terhesség alatt megnő a szervezet ösztrogén szintje, aminek következtében megnő a glikogén szintje is a hüvelyben. Ez pedig kedvez a Candida albicans nevű gomba elszaporodásának. A Candida albicans kis mennyiségben természetes körülmények között is jelen van az emberi szervezetben. Elszaporodása különböző tünetegyüttesekhez, betegségekhez vezethet.

Bár a Candida albicans nem veszélyes a magzatra, a várandósság alatt (is) számtalan kellemetlenséget okozhat Számodra. A hüvelyben elszaporodott gomba okozhat bőrpírt, viszketést, a szeméremajkak duzzanatát, fájó, égő érzést vizeletürítés, vagy akár intim együttlét esetén is.

A fizikai kellemetlenségek mellett van a Candidának még egy, a terhességre már veszélyesebb vonatkozása is: súlyosbíthatja a várandósság alatt természetesen is fennálló vérszegény/vashiányos állapotot. A női szervezet úgy lett megalkotva, hogy a benne fejlődő élettel/életekkel meg tudja osztani szervezete tápanyagraktárait. Egy betolakodó gomba azonban már nem fér bele ebbe. Súlyos vérszegénység esetén pedig a vér kevesebb oxigént képes szállítani a létfontosságú szervekhez, így a méhlepényhez is, tehát a magzat is kevesebb oxigénhez jut.

Mit javaslok?

Érdemes a várandósság 20-25. hetétől kerülni, vagy nagyon visszafogottan fogyasztani a Candida gomba burjánzását okozó élelmiszereket, mint:
- finomított és/vagy természetes cukrok (természetes cukrok mértékkel mehetnek)
- finomított lisztekből készült élelmiszerek (péksütemény, fehér kenyér, tészták)
- élesztővel készült élelmiszerek
- feldolgozott élelmiszerek (ketchup, mustár, majonéz, egyéb szószok)
- dobozos üdítők, gyümölcslevek
- ecetek (kivéve az almaecet)
- olajos magvak pörkölve, sózva
- alkohol
- penészes sajtok (ezek egyébként sem ajánlottak a terhesség alatt).

Emellett babádnak a várandósság végéig folyamatosan nőni fog a tápanyag-igénye, ezért Neked folyamatosan gondoskodnod kell a létfontosságú ásványi anyagok, nyomelemek és vitaminok körültekintő beviteléről.

Blogomon folyamatosan bővülnek az ilyen témájú írások, kövesd őket figyelemmel!

2014. június 24., kedd

Az étel színe-java

Golyópályásat játszottunk a fiammal, négy golyóval: zöld, piros, kék és sárga színűvel. Nahát, eszembe jutottak róluk a növényi színanyagok. Milyen jelentőséggel bírnak ételeink színei? Miért van az a köztudatban, hogy a piros bogyós gyümölcsök így, a sárga színű ételek úgy, a zöldek pedig amúgy?

Röviden a növények színanyagairól, forrásaikról és azok élettani hatásáról itt, a Füvecskén!

Növényi színanyagok általános hatásai

Az alant felsorolásra kerülő növényi színanyagok legfőbb közös tulajdonsága kiváló antioxidáns, szabad gyök semlegesítő hatásuk.

A szabad gyökök nagy reakcióképességű molekulák, melyek sejtbiológiai feszültséget, oxidatív stresszállapotot idéznek elő - roncsolják az egészséges sejteket. Egyszerűbben fogalmazva, azért hívják őket így, mert mindig van egy szabad kezük (elektron), amivel lopni tudnak (elektront) más molekuláktól, leginkább élettartamot. A legtöbb esetben a káros szabadgyök-reakciók nem konkrét betegséget okoznak, hanem kiegészítik, felerősítik a kóros elváltozást okozó tényezőket.

A szabad gyökök elleni küzdelem élvonalában az antioxidánsok állnak. Ha a szabad gyökök oxidálnak, az antioxidánsok ezt a folyamatot meggátolni hivatottak. Az előző példánál maradva, rácsapnak a szabad gyökök kezére, hogy ne lopjanak. Sokkal inkább a levágás lenne a helyes kifejezés :). Ezáltal lassítják a szervezet káros oxidatív folyamatait, más szóval: elrozsdásodását. Az antioxidáns hatás három szinten érvényesülhet:
- az oxidációs lánc megszakítása (fenol típusú és flavonoid molekulák)
- folyamat beindulását késleltető hatás, azáltal, hogy magukban oxidálódnak el, vagy a végterméket alakítják át kevésbé káros vegyületté
- a zsírmolekulák szabadgyök-állapotba való kerülésének gátlása (rutin és kvercetin).

Zöld szín - klorofill

Ami valójában nem zöld, csak annak látjuk, mivel a vörös és az ibolya tartományból nyel el fényt. Főleg a növények leveleiben fordul elő. A klorofill gyakorlatilag a növények "vére". A molekuláris szerkezeti különbség az emberi vér hemoglobinja és a klorofill között, hogy míg az emberi vérben a központi atom a vas, addig a növényében a magnézium. Ez az anyag alakítja át a Nap fényenergiáját a növény számára hasznosítható kémiai energiává. Élettani jelentősége:
- antioxidáns hatás
- beindítja a szervezet öngyógyító folyamatait
- gyulladáscsökkentő, - sebgyógyító
- vértisztító, máj-, emésztőszervi és bélrendszeri méregtelenítő
- sav-bázis egyensúly fenntartó hatású
- segít a napi szinten belélegzett mérgek semlegesítésében
- segít a vérsejteknek az oxigén sejtekbe, szövetekbe juttatását
- segíti a vörösvérsejtek képződését
- segíti az kalcium-kövek lebontását
- rákellenes hatású (csökkenti a rákkeltő anyagok DNS-hez kötődését a létfontosságú szervekben).
Nagy mennyiségben megtalálható a zöld növényekben (brokkoli, spenót, sóska, mángold, avokádó, aromás fűszernövények), de legfőbb forrásai a petrezselyem, a búzafű és a lucerna.

Piros szín - likopin

Legnagyobb mennyiségben a paradicsomban található (latin neve: Solanum lycopersicum v. Lycopersicon esculentum, mindegy, mert ott mosolyog ránk felismerhetően a likopin szó töve), de más piros gyümölcsök színét is ez adja. Nagy mennyiségű likopint tartalmaz még a csipkebogyó, görögdinnye, pirospaprika, vérnarancs, grapefruit. A likopin tulajdonképpen egy piros színű karotinoid, de antioxidáns hatása a béta-karotinénak a duplája.
Élettani jelentősége:
- antioxidáns hatás
- egészségmegőrző/betegségmegelőző hatás
- védelem krónikus megbetegedések esetén (kutatások igazolták a prosztatarák, szívbetegségek, időskori vakság elkerülése, késleltetése)
- rossz (LDL) koleszterinszint-csökkentő
- bőr öregedésének gátlása, bőrvédelem napozáskor.
Mivel a likopin zsírban jobban oldódik, mint vízben, ezért felszívódása sokkal hatékonyabb zsíros/olajos közegben. A likopin daganatmegelőző hatásában szinergista az E-vitaminnal, ezért egy E-vitaminban gazdag hidegen sajtolt növényi olajjal leöntött paradicsomsaláta tovább erősíti a két anyag emberi szervezetre kifejtett pozitív hatását.

Narancssárga szín - karotinok

Ahol klorofill van, ott karotinok is vannak. Ahogyan fönt is olvasható, a klorofill a vörös és az ibolya tartományból nyel el fényt, és a zöldet visszaveri. Akkor mi nyeli el a zöld fényt? Hát a karotinoidok. Magas karotintartalmú élelmiszerek a sárgarépa, édesburgonya, sárgadinnye, sütőtök, homoktövis, koriander, mangó, kakukkfű, spenót, kajszibarack, paprika, paradicsom. Legfontosabb jellemzője, hogy az emberi szervezetben A-vitaminná alakul át, az A-vitamin provitaminjának is hívják. Okkal a legismertebb karotinoid a béta-karotin, mivel biológiailag ez a legaktívabb. Béta-karotin ugyancsak a fent említett táplálékokban található nagy mennyiségben. Élettani jelentősége:
- antioxidáns hatás
- aktiválja a sejtanyagcserét
- haj- és körömnövesztő hatás
- erősíti a nyálkahártyákat
- erősíti az immunrendszert
- lassítja az öregedési folyamatokat
- szív- és érrendszeri védő hatás
- segíti napozáskor a barnulást.
Ahogyan a likopin, a karotinoidok is jobban felszívódnak telítetlen zsírsavak környezetében. Emellett, a béta-karotin esszenciális vegyület, szervezetünk nem képes előállítani, ezért táplálékkal való felvétele nélkülözhetetlen.

Citromsárga szín - xantofillok

A xantofillok a karotinoidok oxidált formái. A xantofillok csoportjába tartozik a lutein, a zeaxantin és a kriptoxantin. Fontos lutein- és zeaxantin források a sötétzöld színű zöldségek, növények, mint a petrezselyem, de a sütőtök, a kukorica, a cukkini, a zöldborsó, kelkáposzta és a piros húsú paprika is gazdagon tartalmazza. Kriptoxantint a mangóban, narancsban és az őszibarackban találhatunk bőségesen. Élettani jelentőségük:
1. lutein, zeaxantin - esszenciális, szervezetünk nem tudja előállítani, táplálékkal kell bevinni
- a szem működéséhez nélkülözhetetlen az emberi szervezetben
- a szem természetes védelmét biztosítja
- csökkenti a korral összefüggő látásromlást
- véd az érelmeszesedés ellen
- megakadályozza az LDL-koleszterin oxidációját
- csökkenti a bőrrák és a napégés kockázatát
- antioxidáns hatás.
2. kriptoxantin (béta-kriptoxantin)
- antioxidáns hatás
- cinkkel kombinálva reumás panaszok csökkentése
- daganatmegelőző hatás.

Virágkék - antociánok

Főképp a virágokban és termésekben előforduló vegyületek. Az antociánok adják ezek színét, a lilát, pirosat, zöldet, sárgát, a közeg pH értékétől függően. Nagy mennyiségben tartalmaznak antociánokat a málna, cseresznye, meggy, piros és fekete ribizli, fekete bodza, kék szőlő, szilva, áfonya. Élettani jelentősége:
- antioxidáns hatás
- serkentik a kollagén-szintézist (kollagén: az összetartó rostanyag)
- bőrvédő, kötőszöveti védő hatás
- antibakteriális
- keringésserkentő
- immunerősítő
- serkenti a kapilláris erek vérellátását
- antidiabetikus hatás.

Külső forrás: drtihanyi.hu, kertpont.hu, shop.builder.hu

2014. június 10., kedd

Miért fontos odafigyelni a táplálkozásunkra? (Már megint :) )


Azon egyszerű oknál fogva, hogy amit a természet egy emberi táplálékba beletett, azt onnan semmi ki nem veszi (kivéve egyes ételkészítési eljárásokat, de erről majd egy másik bejegyzésben). S azon táplálék tápanyagainak felszívódása, beépülése pedig az emberi szervezet számára optimális lesz. Az összesé.

Azok a növények, melyek tartalmaznak egy bizonyos nyomelemet, aminosavat vagy vitamint, valamint egyet, ami annak felszívódását gátolná, nem fogják ugyanabban a táplálékban kioltani egymást, viszont egy másik élelmiszerben található tápanyagok felszívódását attól még ronthatják. Azt hiszem, az ember ezért mindenevő, hogy változatosan és szervezetének legmegfelelőbb módon juttassa be az élethez és egészséghez szükséges tápanyagokat. Vannak persze olyan ételeink is, melyek fogyasztása - bármilyen egészséges is - mértékletességet igényel.

Odafigyelést igénylő, egyébként egészséges és fogyasztandó táplálékok (a teljesség igénye nélkül, és tekintettel arra, milyen fajsúllyal vannak vagy lehetnek jelen táplálkozásunkban):

Táplálék
Benne található tápanyagok
A túlfogyasztás kockázata
Fogyasztási javaslat
zöld levelesek (spenót, sóska, mángold), cékla, rebarbara
C-vitamin, kálium, folsav
az oxálsav-tartalom gátolhatja a kalcium és a vas felszívódását és megterheli a vesét
magában, főzve hetente legfeljebb egyszer, vagy nyersen, salátában más zöldségekkel, így erősíteni fogják egymás hatását
rizs (hántolatlan, barna)
magas rosttartalom, szelén, mangán, magnézium, vas, B1, B3, B6, E, K-vitaminok, esszenciális aminosavak
a rizs képes megkötni a vízben (csapadék, öntözővíz, csapvíz) található arzént, ezért túlfogyasztása a szervezet arzén-túlterheltségét okozhatja, ami már kis mennyiségben igen káros az emberi szervezetre
heti egy-két alkalom, vagy valamilyen állati eredetű fehérjével kombinálva (ez segíti az arzén lebomlását)
halak (tengeri)
foszfor, szelén, omega-3 zsírsav, B12-vitamin
a tengeri halak tartalmazhatnak higanyt és arzént is
heti egy-két alkalommal érdemes tengeri halakat fogyasztani (a magyar átlag ennek jóval alatta van), és édesvízi halainkat se feledjük, kiváló ásványi anyag és vitaminforrások pl. a fogas, a ponty és a harcsa
gombák (termesztett, pl. laska, shii-take, ganoderma, stb.)
vas, magnézium, réz, cink, mangán, kobalt, foszfor, króm, komplett fehérjeforrás
a gomba nehéz étel, megülheti a gyomrot és nagy mennyiségű fogyasztása székrekedéshez vezethet
mivel a gombáknak kiváló élettani hatásai vannak ezért fogyasztásuk beiktatása táplálkozásunkba ugyancsak heti szinten ajánlott
gombák (erdei)
rostanyagokban gazdag, energiaszegény és nagy telítő értékű
nátrium-klorid (általában 97-99%-ban)
szív- és érrendszeri betegségek
lehetőleg kerüljük a vákuumozott sót, és fogyasszuk a szervezet számára hasznosabb tengeri vagy barlangi sókat, de azokat is mértékkel
hidegen sajtolt növényi olajok
a különböző mennyiségben találhatóak bennük esszenciális zsírsavak, vitaminok, ásványi anyagok
a többszörösen telítetlen zsírsavak az A-vitamin ellen hatnak, hacsak nincsenek antioxidánsok is jelen
mivel a hidegen sajtolt növényi olajak egymással jól keverhetők, kiegészíthetők, érdemes már eleve keveréket venni, vagy körültekintően fogyasztani őket
méz
B2, B3, B5, B6, C-vitamin, folsav, kalcium, magnézium, foszfor, vas, kálium, nátrium, cink
bár a méz is tartalmaz valamennyi C-vitamint, mint izolált szénhidrát-forrás, összességében versenyez a más forrásból bejuttatott C-vitaminokkal, tehát gátolja azok felszívódását
a napi egy-két kanál méz (egy-két szelet mézes kenyér, vagy a limonádéhoz adva) elfogyasztása nem okoz gondot, valamint az, ha nem egy időben fogyasztjuk a magasabb C-vitamin tartalmú táplálékkal
gabonák (teljes kiőrlésű, finomítatlan rozs, búza, zab, árpa)
kálium, foszfor, kalcium, nátrium, karotin, E-vitamin, B-vitaminok, magnézium, vas, réz, cink (kis mennyiségben)
a gabonákban található fitinsav a kalciummal, vassal és a rézzel oldhatatlan komplexet képeznek, ezért gátolják fölszívódásukat
a gabonafélék fogyasztása egyébként is mértékletességet igényel, hiszen számos helyről bevihetjük (kenyér, tészták, köretek, müzlik, stb.), igyekezzünk napi bevitelüket a délelőtti órákra időzíteni

Főbb források:
Earl Mindell: Vitamin Biblia
Pharmindex Online

Az úgynevezett szuper-élelmiszerek

Vannak azonban olyan táplálékaink is, amik valóban, önmagukban is optimális mennyiségben, valamint felszívhatóságban tartalmazzák az adott tápanyagokat. A nevük alapvetően egy marketingfogás, jól cseng és mindenki rohan a boltokba beszerezni őket. Az orvosok és dietetikusok nem igazán "szeretik" használni ezt a kifejezést, bár a szuper-élelmiszerek hivatalos definíciója nem is nagyon túlozza el a valóságot ("olyan élelmiszerek, melyeknek kimagasló betegségmegelőző, egészségmegőrző tulajdonsága van, a bennük található kimagasló antioxidáns, vitamin és/vagy egyéb tápanyagok miatt"). A szuper-élelmiszerek nem keverendők össze a funkcionális élelmiszerekkel, melyek a "kiegyensúlyozott" tápanyagtartalmú élelmiszereket foglalják magukba. A funkcionális élelmiszerek feldolgozott formában találhatók, és lehetnek köztük nem egészséges, de értékes hozzáadott tápanyagokat tartalmazó készítmények is (pl. margarinok esszenciális zsírsavakkal dúsítva).

Léteznek szuper-élelmiszerek, melyek egészségre gyakorolt hatásait évtizedek óta kutatják és igazolják. Valamint vannak olyanok, amikről "csupán" a hagyomány szól, és kutatásokkal nem, de összetevőik ismeretében már bizonyítottnak tekinthető pozitív élettani hatásuk. Ahogyan azonban a táblázat is mutatja, hiába egészséges egy élelmiszer, szélsőséges fogyasztását kerülni kell. Minél többet tudunk táplálékainkról, annál jobban és könnyebben keverhetjük őket és kerülhetnek asztalunkra valóban teljes értékű ételek.

A legismertebb szuper-élelmiszerek:
- goji bogyó, chia mag
- tengeri algák
- zöld tea, lapacho tea
- kelbimbó, brokkoli, kelkáposzta
- olajos magvak
- teljes kiőrlésű gabonák
- hüvelyesek (ide értve a kakaóbabot is)
- édesburgonya, cékla
- bizonyos erdei és termesztett gombák
- vörös bogyós gyümölcsök
- spárga
- tengeri halak, stb.


Körültekintő és mértéktartó táplálkozást!

Szeretettel: Füvecske

2014. június 6., péntek

Tűzzel-vassal

Vaspótlás természetesen a terhesség és szoptatás alatt

A saját tapasztalatnál kevés maradandóbb van. Áprilisban kicsit elhanyagoltam a vaspótlást, aminek megfelelően szépen le is esett a hemoglobinom egy bizonyos érték alá, ami egyes nyugati országokban még korántsem kritikus, de itthon jobban szeretik az orvosok a biztonságos alsó érték felett tudni ezt a szintet.

A számok

A terhesség elején 11,7-ről indult a hemoglobinom. A hazai protokoll alapján ez 12,0-14,0 g/dl között elfogadható, általánosan. Másutt van, ahol a terhes nő külön kategóriát képez, hiszen ő mindent megoszt kisbabájával, tehát egy egészen más állapotban van, amiért az ő hemoglobin alsó határértéke 11,0 g/dl. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a várandósság vagy szoptatás miatt ki kell ürüljenek bizonyos ásványi anyag és nyomelem-raktárak, de azt sem, hogy egy terhes nő vasának alulról kellene ütnie a 170 g/dl-t. Mindenesetre, vaspótlásra szorultam, hanyagságom miatt majdnem vénásra is.

A vénás vaspótlás - vérkép-make up

A vénás vaspótlás - bár több ismerős beszámolója alapján - olyan, mintha az illető újjászületne, mégsem tartós megoldás. Mivel a vas a gyomorból és a vékonybél felső szakaszából szívódik fel, ezért a véráramba kerülő vasmennyiség nem jut el a szervezet vasraktáraihoz. Felturbózza a hemoglobin értéket, ami által újra megfelelő mennyiségű oxigén juthat el az egyes szervekhez (gondolom egyértelmű, hogy enélkül nincs élet), de nagyjából annyi idő után ki is ürül, ameddig maga a vénás vaspótló kúra tartott.

A támogató kör

A vitaminok, ásványi- és nyomelemek egymást támogatva vagy gátolva szívódhatnak föl az emberi szervezetben. Ami a vas optimális felszívódásához nélkülözhetetlen:
- mangán
- kobalt
- réz
- C-vitamin.
Ezek közül a réz az, amiből legritkábban van szükség külső pótlásra. Változatos táplálkozással általában mangánból is elegendő jut az emberi szervezetbe, főleg, hogy az egészséges állapot megtartásához csak igen kevésre van belőle szükségünk. A mangán fontos redoxi-szer, antioxidáns funkciót tölt be, aktívan részt vesz a szabad-gyökök elleni küzdelemben. A kobalt mikroelem, melyből szintén nagyon kevésre van szüksége az emberi szervezetnek, viszont nélkülözhetetlen a B12-vitamin szintéziséhez. Így közvetve ugyan, de részt vesz a vérképzésben. Hiánya B12-vitamin hiányhoz vezet, ami vérszegénységet okoz. A C-vitamin esszenciális az emberi szervezet számára: hosszú távon nem tudunk egészségesen létezni nélküle, és szervezetünk nem képes önmaga előállítani, tehát mindenképpen megfelelő külső forrásból kell biztosítsuk felvételét. A C-vitamin - számos előnyös tulajdonsága mellett - nélkülözhetetlen még a vas megfelelő felszívódásához. Hiánya - számos más kellemetlen tünet mellett - a szervezet vashiányos állapotához vezet.

Vannak természetesen, a vas felszívódását gátló élelmiszerek, nyomelemek is, amiknek nagy mennyiségű és felesleges bevitelére oda kell figyelni. Ilyenek például a polifenol-jellegű vegyületek (tea, bor) és a kalcium oxalát-sói (sóska, spenót, mángold). Bele lehetne menni mélyebben, a támogató és gátló körökbe, de inkább nézzük, mik azok, amik természetes formában képesek az emberi szervezet vas-igényét kielégíteni és szinten tartani!

Természetes, a vas szempontjából komplex vaspótlók és ajánlott beviteli mennyiségük

Ami nagyon egyértelmű (pl. cékla), arra itt most nem térnék ki. Sokkal inkább a kúraszerűen alkalmazható vaspótlásra tenném a figyelmet, és nem csak élelmiszereket, hanem jól bevált étrendkiegészítőket is figyelmetekbe ajánlok.

- amaránt (puffasztott formában, levesbetétként, vagy reggelente magában 3 evőkanálnyi)
- hidegen sajtolt mákolaj, mogyoró olaj, mandula olaj, dió olaj, lenmag olaj, szezámmag olaj (ezekből keveréket, vagy magában bármelyiket  egy teáskanállal fogyasztva nem csak vasat, de jelentős A, D-, E- és B-vitamin mennyiséget, esszenciális zsírsavat és egyéb nyomelemeket is beviszünk a szervezetbe)
- kókuszvirág cukor (édesítsd ezzel gyógynövény teádat, joghurtodat, müzlidet - tehát napi/heti szinten vidd be).

- Humicin+vas (ez egy 100%-ban természetes étrendkiegészítő, ami a szervezet számára leginkább hasznosítható formában, kelát-kötésben tartalmazza a vasat)
- Krauterblut (több mindenki számára ismert, kiváló, komplex és szintén 100%-ban természetes vaspótló készítmény)
- Fedon (homeopátiás vaskészítmény, ami nem csak vasat, de annak felszívódását támogató információkat is tartalmaz a legoptimálisabb mennyiségben, sajnos, hazánkban nincs forgalomban)
- Palanel (vörös aszú-esszencia, általában vérképzési zavarokra).

A fent felsorolt élelmiszerek és táplálékkiegészítők egyik legnagyobb előnye, hogy természetes formában tartalmaznak vasat és annak felszívódását támogató egyéb anyagokat, ezért alkalmazásuk gyakorlatilag mellékhatások tekintetében is biztonságos. A gyári/szintetikus vaskészítmények általában a vasnak egy olyan formáját tartalmazzák, aminek az egyébként is gyenge vas-hasznosuláson túl kellemetlen mellékhatásai lehetnek. Ilyen például terhesség alatt a rettegett székrekedés, ami nem csak önmagában kellemetlen. Ahogyan növekszik a magzat, növekszik a vénás kötegekre gyakorolt nyomás mértéke is, ezáltal növekszik az aranyér kialakulásának esélye. Ehhez még egy kis székrekedés (erőlködés), és már nem valószínűsíthető, hanem borítékolt a terhességi aranyér kialakulása. Érdemesebb tehát a természetes vaspótlást választani.

Elkészítem, beszerzem

Ha keverékben szeretnéd a növényi olajakat fogyasztani, örömmel elkészítem Neked a vashiány elleni mixet.
A Humicin csak igen kevés helyen kapható kereskedelmi forgalomban. Az Alternatív Egészség Stúdióban mi forgalmazzuk (fix áras termék), tehát ezt is szívesen beszerzem Neked, ahogyan a Fedon, homeopátiás vaskészítményt vagy a vörös-aszú esszenciát is. A termékek mind bevizsgált, az OÉTI által engedélyezett készítmények.

Elérhetőségem: fuvecske@gmail.com

Jó babavárást és szoptatást!

Szeretettel: Füvecske